Strona LoveKrakow.pl zamieściła obszerny artykuł na temat obchodów Roku Jubileuszowego.
Od czasu, kiedy 12 maja 1364 roku król Kazimierz III Wielki za zgodą papieża Urbana V założył studium generale minęło dokładnie 650 lat. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej ogłosił rok 2014 rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako jedni z pierwszych ujawniamy bogaty program obchodów uroczystości.
Obchody realizowane są pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a do komitetu honorowego należą m.in. Minister Kultury, Minister Nauki, Prezydent Krakowa i Warszawy oraz Wojewoda Małopolski. Realizacja uroczystości planowana jest w różnych wymiarach. – Święto będzie miało charakter wielopłaszczyznowy. Odbywać się będą liczne uroczystości o charakterze naukowym, kulturalnym i sportowym – mówi dr n. med. Jerzy Skuciński, kierownik Biura Jubileuszowego i główny koordynator organizacji obchodów.
Nauka
Do Krakowa z okazji Jubileuszu przybędzie kilkadziesiąt rektorów z całego świata. Wydarzeniami naukowymi o największej wadze będą przede wszystkim liczne konferencje. Do najważniejszych należą: posiedzenie dziekanów Coimbra (14.03), będącego stowarzyszeniem zrzeszającym najbardziej prestiżowe światowe uczelnie; Kongres Kultury Akademickiej (20-22.03), Konferencja „Nauka i innowacja” (11.04) oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (8-10.05).
Odbędą się również posiedzenia gremiów studenckich tj. Rada Studentów Parlamentu Studentów RP oraz Zarząd European Students' Union. Spotkaniom tym towarzyszyć będą oficjalne uroczystości. Po mszy w Katedrze na Wawelu nastąpi pochód orszaku akademickiego do Auditorium Maximum na uroczyste posiedzenie Senatu UJ połączone z wręczeniem tytułów doktorów honoris causa dla wybitnych naukowców. Na froncie Collegium Novum zostanie wmurowana tablica z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego.
Dodatkowo w tym roku ukaże się kilka publikacji jubileuszowych m.in.: album o Uniwersytecie, album opisujący historię budynków należących do uczelni oraz kalendarz w limitowanej edycji.
Kultura
W dziedzinie kultury planowane są wydarzenia takie jak: widowisko historyczno-muzyczne, wykreowane i wykonane dla uczczenia Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego przez artystę o wymiarze światowym; uroczysty koncert w Teatrze Juliusza Słowackiego, dwa koncerty w Filharmonii Krakowskiej, koncert pod Żaczkiem, iluminacje oraz Noc na UJ, podczas której otwarte dla zwiedzających będą wszystkie muzea na terenie Starego Miasta należące do uczelni oraz udostępniona aula Collegium Novum.
Planowane jest również zakopanie kapsuły czasu, będące symbolicznym gestem dla przyszłych pokoleń. Ponadto podczas jubileuszowych wystaw zaprezentowany zostanie dorobek UJ oraz dorobek studentów i doktorantów. – Uniwersytet chce pokazać, że studenci również działają aktywnie na różnych polach – mówi o wystawie doktor Skuciński. Konkursy wiedzy o UJ, wydanie monet, medali i szeregu gadżetów związanych z uroczystością czy odsłonięcie jubileuszowego witrażu w hallu Collegium Novum (10.01) to kolejne wydarzenia, które towarzyszyć będą Jubileuszowi.
Sport
Amatorom sportowych rozgrywek również nie zabraknie wrażeń. Pod Wawelem odbędą się regaty z udziałem studentów z całego kraju i świata, w tym z uniwersytetów Oksford i Cambridge oraz maraton ze specjalnie przewidzianą trasą. Jak podkreśla dr Skuciński: –Święto UJ to święto nie tylko naukowców, profesorów i doktorów, ale również studentów, których przecież jest na uczelni blisko 50 tysięcy. Dlatego też każdy z nich ma możliwość wzięcia udziału w rozgrywkach. Możemy również spodziewać się niespodzianek, m.in. wizualizacji internetowych niedostępnych na co dzień miejsc i bicia rekordu Guinnessa.
Jubileusz to święto dla wszystkich
Jak dodaje mój rozmówca: – Chcemy też świętować 650-lecie z krakowianami i Polakami. Takie obchody nie byłyby możliwe bez zaangażowania naszych sponsorów i partnerów. Pytany, co dla niego znaczy osobiście bycie kierownikiem Biura Jubileuszowego, odpowiada: – Traktuję tę funkcję jako zaszczyt, ale i wielki obowiązek. Blisko 26 lat jestem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, dlatego czuję się z nim silnie związany emocjonalnie i możliwość organizowania Jubileuszu to dla mnie wielkie wyróżnienie.
Historii ciąg dalszy
Uczelnia została odnowiona 26 lipca 1400 roku z inicjatywy króla Władysława Jagiełły po śmierci królowej Jadwigi Andegaweńskiej, która zapisała w testamencie swój majątek na ten cel. Herby symbolizujące te cztery najważniejsze dla powstania UJ postaci historyczne widnieją na froncie Collegium Novum. W 1817 roku uniwersytet otrzymał przydomek Jagielloński dla upamiętnienia jego powiązania z dynastią. W 1936 prezydent Ignacy Mościcki odznaczył Uniwersytet Jagielloński Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za osiągnięte w przeciągu wielowiekowego istnienia bezcenne zdobycze w dziedzinie polskiej nauki, pielęgnowania tradycji historycznych i patriotycznego wychowania wielu pokoleń”.
UJ jest więc najstarszą uczelnią w Polsce i zarazem największą w Krakowie. Już żyjący w baroku rytownik Matthäusa Merian starszy umieścił w podpisie pod swoim sztychem: Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima atque amplissima regia atque Academia insignis. Czyli Kraków – miasto całej Polski najsławniejsze i najświetniejsze i wyróżniające się królewską Akademią. Nie bez powodu w 2013 roku Uniwersytet Jagielloński już po raz drugi został ogłoszony najlepszą uczelnią w Polsce według rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”.