Wernisaż wystawy „Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius”
7 maja o godzinie 12:00 na dziedzińcu Collegium Maius UJ odbył się wernisaż wystawy pt. „Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius", zorganizowanej z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Muzeum UJ, we współpracy z Archiwum UJ. Wystawa potrwa do 6 sierpnia 2014.
Uroczystemu otwarciu wystawy przewodniczyli rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz dyrektor Muzeum UJ dr hab. Krzysztof Stopka, prof. UJ. Obecni byli również m. in. prorektorzy UJ: prof. Maria-Jolanta Flis, prof. Stanisław Kistryn i prof. Jacek Popiel, kwestor UJ Teresa Kapcia, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, zastępca prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz oraz konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Skorupa.
W swoim wystąpieniu do zebranych rektor UJ podkreślił rolę mecenatu w powstaniu i rozwoju Uczelni oraz złożył hołd wszystkim darczyńcom, których bezinteresowna hojność pomogła w realizacji misji kształcenia mądrych Polaków.
Dzieje ofiarności na rzecz Uniwersytetu Krakowskiego sięgają czasów jego założenia. Uniwersytet rozwijał się dzięki hojności monarchów, elit społecznych, zarówno duchownych (biskupów, kanoników), jak i świeckich (możnowładztwa, szlachty, bogatego mieszczaństwa), a także profesorów uniwersyteckich. Nawet sam główny gmach uniwersytecki – Collegium Maius – był darem, fundacją monarszą, a rozwijał się i wzbogacał dzięki ofiarności różnych donatorów. Zawiera też w sobie specjalnie tu zebrane pamiątki – portale, tablice – po innych domach uniwersyteckich, już nie istniejących, które zostały niegdyś uczelni ofiarowane.
Ideą wystawy, zorganizowanej dla uczczenia 650-lecia założenia Uniwersytetu, jest zaprezentowanie wybranych obiektów ze zbiorów muzealnych i archiwalnych, obrazujących ideę mecenatu i różnych jego form, poczynając od kompletu dokumentów związanych z fundacją uczelni w 1364 r. i pierwszych bereł rektorskich, będących darem monarchów i kardynałów. Wystawa ma przypomnieć sylwetki darczyńców, oraz dobro, które po nich pozostało w prastarych ścianach najstarszej budowli uniwersyteckiej, w postaci bogatej kolekcji, zrodzonej z ich darowizn. Ma także przypomnieć 50-lecie uroczystego otwarcia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w gmachu Collegium Maius w 1964 roku podczas jubileuszu 600-lecia założenia uczelni.
Wystawa obrazuje, że Uniwersytet Jagielloński wyrósł i wciąż się rozwija na skutek ofiarności ludzi i instytucji począwszy od epoki staropolskiej, kiedy ofiarodawcami byli wyłącznie bogaci, aż po czasy współczesne, gdy są nimi już nie tylko ustosunkowani przedstawiciele państwa, gospodarki, kultury i nauki, ale i zwykli obywatele. Uniwersytet potrzebuje tego wsparcia, szczyci się nim jako wyrazem uznania i oddania swych wychowanków i szacunku ze strony państwa i narodu, którym odwdzięcza się poprzez swoją pracę i dorobek.
Ekspozycji towarzyszy publikacja, która po jej zakończeniu będzie funkcjonować jako bogate źródło naukowe. Znajdzie się w niej m.in.: spis darczyńców Uniwersytetu, historia uczelni, eseje poświęcone obiektom i kolekcjom, opisy obiektów i dokumentów prezentowanych na wystawie.
Honorowy patronat nad wystawą objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
Wystawa jest czynna w następujących godzinach:
poniedziałek, piątek, sobota: 10.00-15.00,
wtorek, czwartek: 10.00-18.00,
niedziela: 11.00–17.00,
środa - nieczynne.
Wstęp wolny.
Zdjęcia: Anna Wojnar