Spacer po Uniwersytecie Jagiellońskim
W niedzielę 11 maja setki osób skorzystało z niepowtarzalnej okazji odwiedzenia magicznych miejsc w kwartale akademickim, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. W wędrówce śladem historii i nauki towarzyszyli im przewodnicy i kustosze Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W trakcie nieodpłatnej wycieczki uczestnicy poznali historię i przeznaczenie kilku najważniejszych budynków UJ, postrzeganych często jako symbole uniwersytetu czy określonych wydarzeń, zmian w jego historii. Zapoznali się z dziejami Collegium Maius, najstarszego gmachu uniwersyteckiego, niegdyś siedziby uczelni, miejsca pracy i schronienia dla wielu profesorów, siedziby uniwersyteckiej biblioteki.
Zwiedzanie kwartału uniwersyteckiego rozpoczęło się od Dziedzińca Huta, który zawdzięcza swoją nazwę istniejącemu tutaj najpewniej już od XV wieku budynkowi o przeznaczeniu gospodarczym, zwanym chatą (niem. hütte). Dziś dziedziniec ten jest galerią rzeźb prof. Karola Badyny oraz przestrzenią, w której organizowane są wydarzenia kulturalne. Uczestnicy spaceru odwiedzili przepiękny dziedziniec arkadowy, który od XV wieku wpisuje się nieodmiennie w życie uniwersyteckie. Jedną z atrakcji było wysłuchanie w nietypowych godzinach grającego zegara i obejrzenie pochodu postaci zwianych z Uniwersytetem.
Zwiedzający zostali także zaprowadzeni tzw. Długą Sienią do Ogrodu Profesorskiego, który miał już funkcjonować w latach 60. XV wieku. Początkowo miał on głównie znaczenie gospodarcze: w 1475 r. utworzono w tym miejscu zagrodę dla drobiu, zaś do XVIII wieku znajdował się tutaj sad owocowy. W Ogrodzie znajdowała się także altana przeznaczona do wypoczynku i spożywania posiłków. Pod koniec XVIII wieku na skutek reformy Uniwersytetu Jagiellońskiego Ogród podupadł i dopiero po 1875 roku Zakład Botaniki UJ założył w nim hodowlę różnych gatunków roślin. Na początku XX wieku, kiedy rozpoczęto budowę Collegium Witkowskiego uległ on zniszczeniu. Uporządkowano go i na nowo zaaranżowano przy okazji rekonstrukcji Collegium Maius.
Goście mieli również okazję przyjrzeć się położonemu w pobliżu powyższych miejsc Collegium Minus, które powstawało przede wszystkim z przeznaczeniem dla profesorów wydziału filozoficznego. Ostatnim miejscem odwiedzonym w ramach spaceru było Collegium Novum, główny gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie po dzień dzisiejszy urzęduje Rektor Uniwersytetu, działa uniwersytecka administracja, prowadzone są wykłady i dyskusje, odbywają się promocje i podejmowani są goście. Budynek, który powstał końcem XIX wieku stoi w miejscu dawnych uniwersyteckich burs. Głównymi punktami tej części spaceru były wizyty w reprezentacyjnej Auli oraz sali 56, w której rozegrał się dramat profesorów aresztowanych w 1939 roku, w ramach Sonderaktion Krakau.
Drugi, krótszy spacer obejmował zwiedzanie głównych sal Collegium Maius: Librarii, gdzie przez długie lata przechowywano księgozbiór uniwersytecki, Stuby Communis, gdzie w dawnych czasach profesorowie spożywali posiłki, zaś dziś często przyjmowani są najdostojniejsi goście Uniwersytetu, pomieszczeń Skarbca, w których zgromadzone są najcenniejsze eksponaty w zbiorach UJ, w tym najstarsze insygnia uczelniane. Ostatnim punktem zwiedzania była wizyta w reprezentacyjnej Auli Jagiellońskiej, gdzie doktorat honoris causa odebrał m.in. Papież Jan Paweł II.
Liczba chętnych do uczestnictwa w Spacerze przekroczyła ilość miejsc w grupach. Opinie zdecydowanej większości zwiedzających były niezwykle pozytywne.
„Na pewno to jest bardzo cenna akcja i podkreślam, że powinno być to powtarzane" – stwierdziła jedna z uczestniczek.
„Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy zobaczyć część pomieszczeń związanych z życiem i historią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzisiaj powinniśmy wracać do naszych korzeni, a tutaj można zdobyć mnóstwo informacji o sprawach dla nas ważnych, które ukształtowały naszą historyczną tożsamość" – ocenił zwiedzający Pan Krzysztof Tomaszewski, plastyk z Krakowa.
„Jestem pod wrażeniem, zwłaszcza Auli, którą zawsze chciałem zobaczyć. Studiowałem w Krakowie, ale nie miałem wówczas takiej okazji, dlatego przyjechałem tu dzisiaj" – powiedział Pan Stanisław Jamróz.
Spacer zorganizowany został w ramach obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Foto: Filip Radwański