Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Króla Kazimierza Wielkiego
12 maja, w samo południe i dokładnie w dniu 650. rocznicy wystawienia przez Kazimierza Wielkiego dokumentu fundacyjnego dla Studium Generale w Krakowie, przy wejściu do Collegium Novum UJ, czyli obecnej siedziby Władz Uniwersyetu Jagiellońskiego, uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą pamięci króla - Fudatora. Odsłonięcia dokonali wspólnie obecnie urzędujący rektor UJ, prof. Wojciech Nowak oraz byli rektorzy - prof. Franciszek Ziejka i prof. Karol Musioł. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica, który odśpiewał pieśń "Gaudeamus igitur".
Tablica przedstawia medalion z wyobrażeniem głowy króla (według podobizny z nagrobka monarchy, znajdującego się w Katedrze Wawelskiej) oraz dwie daty: 1364 i 2014. Łaciński napis głosi: "Casimiro Regi Poloniae Fundatori Universitatis Universitas Studii Generalis Cracoviensis". U dołu, pod napisem umieszczono dwie tarcze herbowe z godłem państwa I Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uchwałę w sprawie umieszczenia na ścianie budynku Collegium Novum tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci króla Kazimierza Wielkiego podjął 30 października 2013 r. Senat naszej Uczelni, chcąc w ten sposób wyrazić swojemu wielkiemu Fundatorowi szczególną wdzięczność w związku z obchodzonym w 2014 roku Jubileuszem 650-lecia istnienia Uczelni.
Pomysłodawcą wmurowania tablicy był członek Komitetu Jubileuszowego, prof. Franciszek Ziejka. Projekt wykonał prof. Jerzy Nowakowski z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tablica została umieszczona ma ścianie przy wejściu do Collegium Novum, z lewej strony drzwi, symetrycznie do znajdującej się po prawej stronie tablicy poświęconej królowej Jadwidze – odnowicielce Uniwersytetu w 1400r.
12 maja, w święto Uniwersytetu Jagiellońskiego, pamięć wszystkich zwraca się szczególnie ku osobie wybitnego polskiego monarchy. Władca ten już w 1363 roku wystąpił w kurii papieskiej w Awinionie z inicjatywą powołania Uniwersytetu w Krakowie, co spotkało się z przychylną reakcją ze strony papieża Urbana V. Jak wiadomo, na podstawie dokumentów wystawionych 12 maja 1364 roku, papież ten erygował nasz uniwersytet we wrześniu tegoż roku. Monarcha polski skłonny był wyłożyć z własnych dochodów znaczną sumę na utrzymanie projektowanych trzech wydziałów. Rozpoczął też budowanie na Kazimierzu gmachu Collegium przeznaczonego na mieszkania mistrzów i zajęcia dydaktyczne.
Mimo iż uniwersytet istniał niedługo i wkrótce upadł, to jednak władca ten zaszczepił na trwałe w Krakowie ideę uniwersytecką. Zaowocowało to odnowieniem uczelni w roku 1400. Do dokumentu fundacyjnego Kazimierza Wielkiego z 12 maja 1364 roku nawiązuje UJ, świętując kolejne rocznice swego istnienia.
Mimo wielkich zasług, władca ten nie doczekał się dotąd upamiętnienia w budynkach naszej uczelni. W Roku Jubileuszowym społeczność akademicka „naprawia" to przeoczenie.