Kolejna flagowa jednostka nauki polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Resort nauki ogłosił w środę wyniki konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Do już istniejących sześciu dołączyły kolejne cztery elitarne jednostki. Ministerstwo nagrodziło najlepsze ośrodki w naukach biologicznych, naukach o Ziemi i naukach rolniczych, które przez najbliższe pięć lat mogą otrzymać od państwa dodatkowe finansowanie w wysokości nawet 50 mln złotych.
- Ci, którzy w ostrej naukowej konkurencji dowiedli, że są mistrzami w swojej dyscyplinie, otrzymują dziś ogromną premię. To szansa na zbudowanie nowych grup badawczych, podjęcie pionierskich badań, zatrudnienie znakomitych profesorów ze świata, zaproszenie do współpracy najlepszych doktorantów, stworzenie badaczom dobrych warunków do pracy i zapewnienie im motywujących wynagrodzeń - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Flagową jednostką w dziedzinie nauk biologicznych wybrano Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe dla Badań Biomolekularnych i Komórkowych (Cell-Mol-Tech). To wspólny projekt Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Konsorcjum prowadzi unikalne, interdyscyplinarne badania z biochemii, biofizyki, biotechnologii oraz biologii molekularnej i komórkowej. Naukowcy realizują tu ponad 120 różnych grantów badawczych. Badają między innymi przyczyny parodontozy czy mechanizmy zakażeń gronkowcowych. Działająca w ramach konsorcjum Grupa Bioenergetyki Molekularnej jest jednym ze światowych liderów w badaniach nad procesem oddychania komórkowego.
Światowej klasy badacze współpracują z menedżerami innowacji, by wyniki badań naukowych mogły jak najszybciej znaleźć praktyczne zastosowanie. Jagiellońskie Centrum Innowacji to jedna z najskuteczniejszych instytucji otoczenia nauki w kraju. W ramach parku technologicznego działa kilkanaście firm. Centrum utworzyło również fundusz zalążkowy - JCI Venture, którego działalność pozwoliła na utworzenie 10 spółek. Od 2007 r. uzyskały one w sumie 11 krajowych i międzynarodowych zgłoszeń patentowych i patentów na swoje technologie.
Status KNOW pozwoli na uruchomienie kilku nowych grup badawczych, podniesienie płac naukowców odnoszących największe sukcesy oraz zatrudnienie najzdolniejszych doktorów i profesorów z Polski i świata. Konsorcjum zorganizuje też staże i praktyki dla studentów w firmach wdrażających wyniki badań. Dobra współpraca naukowców z innowacyjnymi firmami stworzy lokalny rynek pracy dla absolwentów kierunków biologicznych.
- Jestem dumny, że Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ dołączył do grona Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. To kolejny dowód, że Uniwersytet Jagielloński ze swoim potencjałem badawczym plasuje się w ścisłej czołówce polskich jednostek naukowych. Trzeba jednak pamiętać, że status KNOW i wsparcie od MNiSW to także wielkie wyzwanie dla wydziału, Jagiellońskiego Centrum Innowacji i całego środowiska akademickiego. Mogę zapewnić, że będziemy robić wszystko, żeby naszym naukowcom zapewnić jeszcze lepsze warunki pracy, które mam nadzieję przyczynią się do przełomowych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych - mówi prof. Wojciech Froncisz, dziekan WBBiB UJ.
O status KNOW walczyć mogły jednostki, które prowadzą badania naukowe na najwyższym poziomie, posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych, prowadzą studia doktoranckie powiązane z prowadzonymi badaniami naukowymi i zapewniają wysoką jakość kształcenia. Lista nagrodzonych ośrodków została opublikowana na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku. To już druga edycja konkursu. Pierwszą rozstrzygnięto w lipcu 2012 r. Wyłoniono wtedy trzy Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące specjalizujące się w dziedzinie nauk ścisłych i trzy w zakresie szeroko pojętych nauk medycznych. Wśród nich znalazło się Konsorcjum Naukowe Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Instytutu Farmakologii PAN oraz Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość", w którego skład wchodzą m.in. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ i Wydział Chemii UJ.