X

Nowy program COST na Uniwersytecie Jagiellońskim

nowy program

Najnowsze dane eksperymentalne i kliniczne wskazują na to, że tzw. mieloidalne komórki regulatorowe w znaczący sposób kontrolują działanie układu immunologicznego, który broni nas między innymi przed zakażeniami wywoływanymi przez drobnoustroje lub ogranicza powstawanie nowotworów. W skład tych komórek wchodzi duża część białych krwinek, takich jak granulocyty, monocyty czy komórki dendrytyczne. Chociaż wiele procesów chorobowych wiąże się ze zmianami w obrębie mieloidalnych komórek regulatorowych, ogromna różnorodność tych komórek i brak jednoznacznych metod ich identyfikacji, uniemożliwia szybki postęp w rozumieniu ich pełnego znaczenia w odpowiedzi odpornościowej i procesach chorobowych.

Ma to zmienić nowy program COST o nazwie Mye-EUNITER (European Network of Investigators Triggering Exploratory Research on Myeloid Regulatory Cells), który właśnie został zatwierdzony do finansowania przez Komisję Europejską. Program zainicjowali immunolodzy z Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech, przy aktywnym wsparciu sześciu ośrodków europejskich, zrzeszonych w sieci IRUN (International Research Universities Network), takich jak Uniwersytet w Munsterze (Niemcy), Barcelonie (Hiszpania), Glasgow (Wielka Brytania), Radboud University w Nijmegen (Holandia), University of Zurich, (Szwajcaria) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W programie COST uczestniczy 18 krajów europejskich i partnerzy ze Stanów Zjednoczonych. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego program koordynują dr hab. Jarosław Baran z Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. dr hab. Joanna Cichy z Zakładu Immunologii, Wydziału Biochemii, Biofizyki I Biotechnologii UJ.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Duisburg-Essen.