Uroczysta inauguracja 45. Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej UJ
4 lipca 2013 roku w auli Collegium Novum odbyła się inauguracja letnich kursów języka i kultury polskiej dla cudzoziemców organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UJ. W tym roku w zajęciach bierze udział kilkuset studentów z 40 krajów świata. W imieniu władz uczelni gości powitali prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki oraz prof. Anna Łebkowska, prodziekan Wydziału Polonistyki. Wśród honorowych gości znaleźli się między innymi: wicekonsul USA w Krakowie Roel Respecia, honorowy konsul Austrii Andrzej Tombiński, prezydent Fundacji Kościuszkowskiej John Micgiel, kierownik Wydziału Polonistyki Hankuk University of Foreign Studies w Seulu prof. Estera Czoj oraz prof. Kim Yong Deog, wykładowca historii Polski na tej samej uczelni. Wykład inauguracyjny Podróż po świecie tłumaczy – z myślą o przyszłym tłumaczu literatury polskiej wygłosiła profesor Estera Czoj.
Piątkową uroczystość poprzedziło wręczenie dyplomu Anastazji Strelcowej, zwyciężczyni konkursu "Kulturalne, intelektualne oraz ekonomiczne związki Odessy i ziem polskich w XIX-XX w.", przez prof. Andrzeja Manię oraz prof. Stanisława Srokę, prodziekana ds. ogólnych Wydziału Historycznego. Główną nagrodą w konkursie było zaproszenie do udziału w 4-tygodniowej Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej w Krakowie, wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem, ufundowaną przez prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei koszt przelotu w obie strony oraz ubezpieczenie pokrył Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie.
Szkoła Języka i Kultury Polskiej UJ jest najstarszą i największą tego typu jednostką w Polsce. Powołano ją do życia w roku 1969, ale jej początki sięgają lat trzydziestych. Do tej pory w letnich programach języka i kultury polskiej uczestniczyły tysiące studentów, profesorów, gości z całego świata. Na uroczyste wykłady inauguracyjne zapraszani są najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki. Wśród nich byli m.in. Czesław Miłosz, Norman Davies, Andrzej Olechowski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski, Ryszard Kapuściński, Anders Bodegård.
Program obejmuje intensywne kursy języka polskiego, wykłady z zakresu historii, kultury i zagadnień społecznych Polski, jak również liczne zajęcia o charakterze pozaakademickim, takie jak spotkania z polskimi tradycjami i obyczajami, warsztaty taneczne i kulinarne. Studenci mają również możliwość lepszego poznania Krakowa oraz Małopolski podczas wyjazdów do Zakopanego i Kopalni Soli w Wieliczce, spływu Dunajcem w Pieninach oraz zwiedzania Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W roku 2000 minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodził Szkołę dyplomem za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. W roku 2002, 2005 i 2008 Szkoła została uhonorowana prestiżowym dyplomem European Label, przyznawanym przez Komisję Europejską za nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języków obcych, w tym przypadku języka polskiego jako obcego.