X

UJ CM otrzyma pieniądze na badania w ramach konkursu „Innomed”

Komisja Odwoławcza Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozytywnie rozpatrzyła odwołanie od decyzji dyrektora NCBR z 22 stycznia 2014 roku, na mocy której projekt spółki Braster i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Opracowanie innowacyjnego w skali świata urządzenia Tester Braster przeznaczonego do cyfrowej rejestracji obrazów termogranicznych patologii gruczoły piersiowego kobiet oraz badania porównujące skuteczność urządzenia względem standardowych metod diagnostycznych raka piersi nie został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach programu sektorowego "Innomed". Dzięki tej decyzji, konsorcjum naukowe otrzyma dofinansowanie w wysokości 9 097 795,49 zł. Kwota przypadająca na badania, które ma przeprowadzić i koordynować UJ CM wynosi 7 mln zł.

Spółka Braster S.A. została utworzona przez grupę polskich naukowców w 2008 roku. Opracowali oni jedyną w swoim rodzaju mieszaninę związków ciekłokrystalicznych oraz innowacyjną formułę ciekłokrystalicznej emulsji, które zostały wykorzystane w autorskiej technologii produkcji matryc ciekłokrystalicznych w oparciu o metodę Continuous Liquid Crystal Film (CLCF). W oparciu o tę technologię, spółka opracowała prototyp urządzenia Tester Braster – innowacyjny medyczny tester termograficzny przeznaczony do wczesnego wykrywania raka piersi.

Program sektorowy "Innomed" ma na celu finansowanie badań naukowych oraz prac rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie medycyny innowacyjnej. Jest rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a grupą przedsiębiorstw stowarzyszonych w Polskiej Platformie Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Budżet programu wynosi 300 mln złotych, z czego udział przedsiębiorstw w budżecie wynosi 35%, a pozostała część finansowana jest przez NCBR.