Konferencja Międzynarodowej Unii Geograficznej

W poniedziałek 18 sierpnia 2014 roku w Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste rozpoczęcie konferencji Międzynarodowej Unii Geograficznej "Changes, Challenges, Responsibility" (Zmiany, Wyzwania, Odpowiedzialność). Uczestników konferencji powitali prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa oraz prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum. Następnie prof. Paweł Swianiewicz , doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odczytał przesłanie od Bronisława Komorowskiego. Słowo do zgromadzonych gości wygłosili również prof. Vladimir Kolosov, przewodniczący Międzynarodowej Unii Geograficznej oraz prof. Marek Chmielewski, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Podczas otwarcia miała miejsce ceremonia wręczenia złotych medali oraz nagród laureatom Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, w której uczestniczyło 144 uczniów z 36 krajów. Przyznano 12 złotych medali. Zwycięzcą został Amerykanin James Mullen.

W czasie konferencji, oprócz kilkudziesięciu sesji tematycznych, odbyły się trzy sesje plenarne, z udziałem wszystkich uczestników. Wśród bloków tematycznych były różnorodne kwestie - od zmian klimatycznych na świecie i ochrony środowiska po demografię, zagospodarowanie przestrzenne i wyżywienie ludności.

Kongresy i konferencje Międzynarodowej Unii Geograficznej są światowym forum dyskusji specjalistów z różnych dyscyplin geograficznych oraz przedstawicieli nauk pokrewnych. Dotychczas światowa konferencja geografów była w Polsce organizowana tylko raz, w 1934 roku.

Konferencję zorganizowano pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. W Komitecie Honorowym konferencji zasiedli: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak, przewodniczący Międzynarodowej Unii Geograficznej, prof. Władimir Kołosow, prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber oraz prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

onferencja Międzynarodowej Unii Geograficznej