Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

Na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w dniach 12-14 czerwca, miała miejsce Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), której organizatorem był Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Konferencję, na którą przybyli rektorzy wszystkich akademicki uczelni medycznych w kraju, uroczyście otworzyli prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler, jako jej gospodarz i organizator oraz rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś, jako przewodniczący KRAUM. Obrady poprzedził panel dyskusyjny, którego moderatorem była pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w UJ CM, prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, zorganizowany z udziałem rektorów i przedstawicieli wszystkich uczelni medycznych w Polsce poświęcony perspektywom współpracy polskich wyższych uczelni medycznych z College of Medicine & Veterinary Medicine, Uniwersytetu w Edynburgu, na który przybyli zaproszeni z tej uczelni goście. W trakcie panelu mówiono m. in. o szansach i możliwościach umiędzynarodowienia akademickich uczelni medycznych w Polsce w latach 2014-2020 oraz o współpracy w ramach dwóch nowych projektów edukacyjnych UJ CM "International Phd studies in medical sciences" oraz studiów podyplomowych z zakresu edukacji medycznej.

W trakcie obrad KRAUM zebrani rektorzy dyskutowali nad aktualnymi problemami związanymi z funkcjonowaniem uczelni medycznych oraz podległych im szpitali klinicznych. Podczas obrad wystąpił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz–Winnicki, który mówił na temat rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce.

Uczestnicy konferencji udali się również do Kopalni Soli w Wieliczce. Spotkanie w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zostało wpisane w obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w obradach wziął również udział rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Podjęte w trakcie spotkania uchwały przez rektorów znajdują się na stronie KRAUM.

KRAUM