X

Prof. Szczepan Biliński doktorem honoris causa Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku

1 września, podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Przykarpackim Narodowym Uniwersytecie im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku, odbyła się uroczystość wręczenia prof. dr hab. Szczepanowi Bilińskiemu tytułu doktora honoris causa tej uczelni. Decyzję o uhonorowaniu profesora biologii z Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz byłego prorektora UJ ds. badań i współpracy międzynarodowej, Senat ukraińskiego uniwersytetu podjął jednogłośnie podczas posiedzenia w dniu 28 stycznia br.

Uroczystość otworzył rektor Uniwersytetu Przykarpackiego, prof. Ihor Cependa. W laudacji zostało podkreślone, że prof. Szczepan Biliński jest jednym z inicjatorów współpracy pomiędzy Przykarpackim Uniwersytetem im. Wasyla Stefanyka a Uniwersytetem Jagiellońskim oraz od wielu lat niezawodnym przyjacielem i współpracownikiem ukraińskiej uczelni. Przypomniano, że już na początku swej pracy na stanowisku prorektora UJ ds. badań i współpracy międzynarodowej, w wywiadzie opublikowanym w roku 2007 w czasopiśmie Uniwersytetu Jagiellońskiego "Alma Mater", zapowiedział intensyfikację współpracy z uczelniami Ukrainy, a czas pokazał, że zamierzenia te zostały zrealizowane i zakończyły się sukcesem. „Na uniwersytetach studiują młodzi ludzie, którzy są pozbawieni uprzedzeń z lat ubiegłych. I to może być dobry początek prawdziwej głębokiej współpracy bez stron negatywnych, a tylko z patrzeniem w przyszłość – to, co nas łączy i to co nam pomoże wspólnie się rozwijać" – podsumował wyróżniony profesor UJ.

Prof. Szczepan Biliński dziękując za przyznanie honorowego tytułu zaznaczył, że to wyróżnienie jest dla niego szczególnie ważne, gdyż jego rodzice pochodzili z terenów zachodniej Ukrainy. Zadedykował otrzymane wyróżnienie wszystkim tym, dzięki którym mógł prowadzić badania naukowe a następnie prowadzić działalność organizacyjną na polu nauki. Wymienił Rodziców, mistrzów naukowych, prof. Annę Krzysztofowicz oraz prof. Czesława Jurę, współpracowników, wychowanków oraz małżonkę, prof. Barbarę Bilińską.

„Na uniwersytetach studiują młodzi ludzie, którzy są pozbawieni uprzedzeń z lat ubiegłych. I to może być dobry początek prawdziwej głębokiej współpracy bez stron negatywnych, a tylko z patrzeniem w przyszłość – to, co nas łączy i to co nam pomoże wspólnie się rozwijać" – podsumował swoje wystąpienie prof. Biliński.

W uroczystości ze strony polskiej uczestniczyli także m.in. prof. Piotr Laidler, prorektor ds. Collegium Medicum, dr hab. Małgorzata Kruczek dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

Prof. dr hab. Szczepan Biliński urodził się w roku 1949, w Krakowie. Studia biologiczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1972. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora (w roku 1975) i doktora habilitowanego w zakresie biologii (w roku 1980). Po habilitacji odbyt staże w uniwersytetach w Utrechcie (Holandia), Norymberdze (Niemcy), Pradze (Republika Czeska), Bazylei (Szwajcaria) i Houston (USA). W roku 1990 uzyskał tytuł naukowy profesora i równocześnie został zatrudniony na stanowisku profesora w Uniwersytecie Jagiellońskim. W Uniwersytecie Jagiellońskim pełnił szereg funkcji administracyjnych; był kolejno dyrektorem Instytutu Zoologii (w latach 1987-1999), dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (w latach 1999- 2005) oraz prorektorem ds. współpracy międzynarodowej (w latach 2005-2012). Równocześnie pełnił też rozmaite funkcje poza Uniwersytetem Jagiellońskim; m.in. był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przewodniczącym sekcji Komitetu Badań Naukowych (1997-2000), przewodniczącym Komisji Embriologii i Morfologii Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem polsko-amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz pełnomocnikiem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. Utworzenia Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Ta ostatnia funkcja zakończyła się pełnym sukcesem; Narodowe Centrum Nauki zostało uroczyście otwarte przez Premiera RP, Donalda Tuska w marcu 2011 roku i od tego czasu finansuje badania podstawowe realizowane na uczelniach i w instytutach naukowych w Polsce.