X
Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

NAwigacja Wydarzeń

  • Wydarzenie minęło.
  • 8
  • maja
  • 2014

Sympozjum „Obecność badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w europejskiej i światowej myśli naukowej”

Celem sympozjum jest przedstawić dorobek uczonych Akademii Krakowskiej i UJ w nauce europejskiej i światowej, za sprawą przekładu ich prac na języki obce lub publikacji w językach obcych, z uwzględnieniem takich dziedzin jak medycyna, filozofia i historia.
Akademia Krakowska i Uniwersytet Jagielloński przez cały czas swego istnienia były i są powiązane z nauką europejską i światową. Nie tylko Mikołaj Kopernik, ale także Paweł Włodkowic (myśl polityczna), Napoleon Cybulski (odkrywca adrenaliny), Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski (pierwsi skroplili tlen i azot), Leon Chwistek (logik) czy Roman Ingarden (filozof) – to tylko kilka postaci z długiej listy uczonych związanych z krakowską Alma Mater na różnych etapach jej historii, którzy zaznaczyli swoją obecność w rozwoju myśli politycznej i naukowej w Europie i na świecie. W czasie sympozjum przedstawione zostaną sylwetki przedstawicieli nauk humanistycznych, medycyny, logiki, fizyki i chemii reprezentujących Akademię Krakowską lub Uniwersytet Jagielloński. Prelegentami będą wybitni współcześni przedstawiciele wymienionych wyżej dyscyplin związani w większości wypadków z Uniwersytetem Jagiellońskim i kontynuujący prace swoich poprzedników.
Sympozjum jest otwarte dla publiczności. Zapraszamy na nie studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, innych uczelni krakowskich oraz wszystkie osoby zainteresowane historią i osiągnięciami polskiej nauki.
Lista abstraktów sympozjum

Szczegóły

Start:
8 maja 2014
Koniec:
9 maja 2014
Kategoria:

Organizator

Katedra UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ

Miejsce

Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej
ul. Oleandry 3, Kraków, Polska
+ Zobacz na mapie