X

dziennikpolski24 – 650 lat minęło…

W 2014 r. Uniwersytet Jagielloński świętował będzie jubileusz - rocznicę 650-lecia założenia. Szeroko zakrojone obchody trwają przez cały akademicki rok jubileuszowy, a ich apogeum zaplanowano na maj. Do Krakowa zjadą doktorzy honoris causa UJ, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, światowej sławy naukowcy i wiele innych znakomitych osobistości.

- Obchody świętowane będą na wielu płaszczyznach, przede wszystkim naukowej, a także kulturalnej, artystycznej i sportowej. Będziemy chcieli przybliżyć uniwersytet społeczeństwu, pokazać jego historię i dorobek, ale i dzień dzisiejszy: badania naukowe i pracowników - mówi kierujący Biurem Jubileuszowym UJ dr Jerzy Skuciński.

Program rzeczywiście będzie bogaty. W ramach jego naukowej części przez cały rok odbędzie się kilkadziesiąt konferencji, zjazdów i sympozjów naukowych. Znajdą się wśród nich m.in. Kongres Kultury Akademickiej oraz organizowana wraz z PAU konferencja "Nauka i innowacja". W Krakowie obradować będą stowarzyszenia Coimbra, Europae-um, IRUN i Utrecht Network, skupiające najbardziej prestiżowe uniwersytety świata, a także krajowy KRASP. Odbędą się też posiedzenia Rady Parlamentu Studentów RP i zarządu European Students Union. Z kolei część kulturalna obejmie m.in. koncerty muzyczne w Teatrze im. J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej, plenerowy koncert dla studentów pod klubem Żaczek, liczne wystawy oraz zwiedzanie najpiękniejszych obiektów uczelni w ramach Nocy na UJ wzorowanej na Nocy Muzeów.

Najważniejszy element obchodów kulturalnych to widowisko historyczno-muzyczne na Rynku Głównym, którego głównym autorem będzie artysta światowej sławy. - Jego nazwiska nie chcemy zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że będzie to twórca naprawdę z pierwszego szeregu, a spektakl będzie naprawdę spektakularny - mówi dr Skuciński.

Kulminację jubileuszowych obchodów zaplanowano na dni 8-12 maja (12 maja 1364 r. król Kazimierz wydał akt fundacyjny Uniwersytetu). 10 maja w katedrze wawelskiej uroczystą mszę odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Następnie orszak jubileuszowy przejdzie z Wawelu drogą królewską do Auditorium Maximum, gdzie odbędzie się posiedzenie senatu uczelni i - zgodnie z jubileuszową tradycją - wręczenie doktoratów honoris causa. 12 maja na frontonie gmachu Collegium Novum odsłonięta zostanie tablica poświęcona fundatorowi uczelni - królowi Kazimierzowi Wielkiemu.

Część sportowa obchodów obejmie regaty studenckich ósemek wioślarskich z Polski i Europy na zakolu Wisły pod Wawelem (z udziałem reprezentacji słynnych angielskich uniwersytetów Oxford i Cambridge), maraton biegowy oraz inne zawody. Przedłużeniem majowych obchodów będą juwenalia i Festiwal Nauki.

Program uzupełni szereg imprez i wydarzeń towarzyszących. I tak w Ogrodzie Profesorskim UJ przy ul. Jagiellońskiej zakopana zostanie tzw. kapsuła czasu. Znajdzie się w niej przesłanie od rektora dla jego następcy, przesłanie od krakowian (na które ogłoszony zostanie konkurs) oraz pamiątki współczesności. Kapsuła będzie mogła zostać otwarta najwcześniej za 50 lat. Ukaże się szereg okolicznościowych publikacji, w tym historia UJ oraz kolejne tomy książek o historycznych budynkach UJ, wybite zostaną jubileuszowe medale i opracowane gadżety.

- Obchody relacjonowane będą przy użyciu najróżniejszych mediów, również m.in.: Facebooka, specjalnego kanału na YouTube, kamer internetowych i jubileuszowej strony internetowej - dodaje dr Skuciński.

Patronat nad jubileuszem objął prezydent RP. Poprzedni wielki jubileusz założenia UJ obchodzono w 1964 r.

Link do artykułu znajduje się tutaj