Mimo niezwykle dynamicznego rozwoju nauki i technologii medycznych dane dotyczące medycznych zdarzeń niepożądanych i błędów medycznych utrzymują się na niepokojąco wysokim poziomie. Skłania to do podjęcia tematyki bezpieczeństwa pacjenta w możliwie szerokim, holistycznym aspekcie.
Tematyka konferencji obejmuje:
- jak najszersze podejście do problemu bezpieczeństwa pacjenta z uwzględnieniem medycznych i niemedycznych czynników mogących prowadzić do zdarzeń niepożądanych w instytucjach świadczących opiekę medyczną i poza nimi, również w domu u pacjenta
- tradycyjne i nowatorskie ujęcie problemu błędów medycznych , zdarzeń niepożądanych, odpowiedzialności, winy i kary
- celowość zmian w prawie medycznym adekwatnych do rozwoju medycyny i zmieniających się uwarunkowań zdarzeń niepożądanych, w celu identyfikacji koniecznych działań interwencyjnych wychodzących również poza system opieki zdrowotnej w ścisłym tego słowa znaczeniu
- problem opracowania zasad projektowania urządzeń medycznych i kryteriów oceny ich jakości użytkowej
- problem pracy zespołów medycznych i współpracy różnych profesjonalistów medycznych
- problemy szczegółowe, jak np.: identyfikacja pacjenta i strony zabiegu, obsady medyczne i czas pracy, bezpieczeństwo farmakoterapii.
Konferencja jest adresowana do pracowników służby zdrowia, prawników, menedżerów, producentów sprzętu i środków leczniczych, projektantów aparatury, oprogramowania, obiektów medycznych.