W Polsce trwają dyskusje nad wzmocnieniem znaczenia mediacji oraz prawną regulacją roli mediatora. Odpowiedzialny w niej udział wymaga wiedzy opartej na naukowych podstawach, poszukiwań o interdyscyplinarnym charakterze oraz dialogu teoretyków z praktykami. Spełnienie tych warunków stało się punktem wyjścia do organizacji Jagiellońskich Dni Mediacji 2014 odbywających się pod hasłem "Ile mediacji w państwie? Ile państwa w mediacji?".
Tytuł konferencji skrywa w sobie zamysł poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie mediacja we współczesnej Polsce powinna być regulowana normami prawnymi oraz wspierana przez państwo w inny sposób aniżeli poprzez przepisy prawa. Odpowiedzi na tak postawione pytania będą szukać pracownicy nauki, adwokaci, prokuratorzy, sędziowie oraz mediatorzy w czterech sesjach dyskusyjnych.
Podczas obrad obok dyskusji ekspertów zostaną przedstawione wyniki kilkuletnich badań prowadzonych pod kierunkiem Prof. dr hab. Krzysztofa Płeszki na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Projekt badawczy finansowany był przez Narodowe Centrum Nauki i dotyczył alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz ich zastosowania w polskim systemie prawnym. Szczególna uwagę poświęcono mediacji z perspektywy teoretyczno-prawnej, dogmatycznej i empirycznej.