X
Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

NAwigacja Wydarzeń

  • Wydarzenie minęło.
  • 29
  • maja
  • 2014

Polikultura II Festiwal Kultury i Mediów

Polikultura to festiwal organizowany przez Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Druga edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 29 maja - 2 czerwca 2014 roku na krakowskim Zabłociu. Tematem przewodnim jest hasło “Zabłocie Punkt Zwrotny”.

Pierwszy Festiwal Kultury i Mediów odbył się 25 maja 2013 roku w Centrum Kultury “Rotunda”. Poprzedzony licznymi zapowiedziami i podsumowany przychylnymi relacjami w mediach, gościł kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy oraz ponad pół tysiąca odbiorców.

Dlaczego “Zabłocie Punkt Zwrotny”?

Polikultura pragnie uczestniczyć w kształtowaniu nowej tożsamości Zabłocia.

Rejon ten przechodzi metamorfozę. Przestaje być zapleczem przemysłowym Krakowa. Postindustrialne przestrzenie stają się siedzibami instytucji kultury, uczelni wyższych, innowacyjnych przedsiębiorstw. W każdym miesiącu atrakcje Zabłocia przyciągają tu dziesiątki tysięcy turystów. Deweloperzy zmieniają krajobraz obszaru oraz umożliwiają sprowadzanie się do niego nowych mieszkańców.

Celem festiwalu ukazanie wartości w zachowaniu specyficznego charakteru Zabłocia, wyróżniającego je wśród innych części Krakowa, oraz zaproponowanie tej przestrzeni jako miejsca wzbogacającego konserwatywną kulturalną markę Miasta o skojarzenia związane z kulturą współczesną.

Dlaczego Festiwal Kultury i Mediów?

Organizatorami przedsięwzięcia są studenci Zarządzania Kulturą i Mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z koordynującymi ich działania pracownikami i doktorantami Instytutu Kultury UJ.

Jak będzie wyglądać Polikultura?

Na festiwal złożą się wydarzenia artystyczne interpretujące temat przewodni - “Zabłocie Punkt Zwrotny” - w tym m.in.:

➔ tworzenie muralu
➔ koncert rockowy
➔ koncert muzyki filmowej
➔ przegląd teatralny
➔ flash mob
➔ wieczór filmowy
➔ wystawa fotograficzna
➔ wystawa sztuki
➔ instalacja w przestrzeni miejskiej

W aktywności festiwalowe zaangażowani zostaną także mieszkańcy i osoby zainteresowane doświadczeniem przestrzeni Zabłocia, w formie m.in.:

➔ gry miejskiej
➔ warsztatów malarstwa wielkoformatowego
➔ aukcji charytatywnej
➔ współtworzenia sztuki site specific.

Polikultura pragnie odegrać istotną rolę w długotrwałym procesie kreowania nowego, unikalnego wizerunku Zabłocia oraz na stałe wpisać się w kalendarz krakowskich wydarzeń kulturalnych.

Informacje dodatkowe

O Zabłociu

Zabłocie przez wieki funkcjonowało jako zaplecze przemysłowe Krakowa, Kazimierza i Podgórza. Począwszy od portu i magazynów, które usprawniały handel solą wydobywaną w Wieliczce, przez liczne zakłady przemysłowe powstałe tu w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, w tym Fabrykę Schindlera, aż po powojenną lokalizację jednego z największych kompleksów przemysłowych PRL-u, zakładu Telpod-Unitra.

Z początkiem XXI wieku zaczęto doceniać doskonałą lokalizację dystryktu, dobrze skomunikowanego z miastem oraz położonego w odległości spacerowej od Kazimierza, Starego Miasta i Starego Podgórza. W 2006 roku rejon ten został uznany za obszar strategiczny w rozwoju miasta Krakowa.

Zabłocie przekształca się w miejsce działalności inicjatyw kulturalnych, społecznych oraz inwestycji deweloperskich. W krótkim czasie swojego istnienia Klub Fabryka stał się centrum kultury i sztuki alternatywnej, MOCAK przyciągnął na Zabłocie twórców i wielbicieli sztuki współczesnej, wielość niedrogich w wynajmie poprzemysłowych pomieszczeń zachęciła artystów i przedsiębiorców do tworzenia własnych pracowni, warsztatów, galerii, biur.

Budowę licznych apartamentowców należy traktować jako szansę dla rejonu, jednocześnie zwracając uwagę, aby szansa ta nie przerodziła się w zagrożenie uczynienia z Zabłocia jedynie dobrze zlokalizowanej sypialni miejskiej.

O Instytucie Kultury UJ

Misją Instytutu jest kształcenie profesjonalnych menedżerów kultury, sztuki oraz mediów, a także badanie zjawisk związanych z zarządzaniem kulturą, ekonomiką mediów i szeroko rozumianym interdyscyplinarnym opisem aktualnej kultury.

Instytut Kultury UJ działa przy Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod obecną nazwą od 2009 r. Pod wcześniejszymi nazwami - Szkoła Zarządzania Kulturą, Katedra Zarządzania Kulturą, Zespół Katedr Nauki o Kulturze - od 1994 r. W Instytucie Kultury prowadzone są stacjonarne i niestacjonarne studia I i II stopnia w zakresie zarządzania kulturą i mediami.

Szczegóły

Start:
29 maja 2014
Koniec:
2 czerwca 2014
Kategoria:

Organizator

Studenci Zarządzania Kulturą i Mediami UJ oraz pracownicy i doktoranci Instytutu Kultury
Telefon:
+48 12 664 55 69
Strona:
http://www.kultura.uj.edu.pl/

Miejsce

Studio Zabłocie
ul. Romanowicza 2, Kraków, Małopolska 30-710 Polska
+ Zobacz na mapie
Strona:
http://www.studiozablocie.com