W dniach 7–8 kwietnia 2014 r. Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie organizuje międzynarodową konferencję: Tradycja i wyzwania. Metodologia badań slawistycznych XX i XXI wieku.
Konferencja została zaplanowana jako przypomnienie i uhonorowanie dokonań naukowych Slawistów Krakowskich II połowy XX i przełomu XX i XXI wieku, którzy wywarli wyraźny wpływ na stan i osiągnięcia slawistyki polskiej i międzynarodowej. Można tu przywołać plejadę nazwisk; wymienieni zostaną tylko slawiści bezpośrednio związani z uniwersytecką slawistyką krakowską – w dziedzinie językoznawstwa: Franciszek Sławski, Alfred Zaręba, Stanisław Urbańczyk, Marian Radłowski, Józef Reczek, Zdzisław Wagner, Maria Honowska, Teresa Zofia-Orłoś, Kazimierz Polański, Czesław Bartula, natomiast w dziedzinie literatury: Maria Bobrownicka, Zdzisław Niedziela, Włodzimierz Kot.
Poza uhonorowaniem naszych Nauczycieli i Mistrzów, celem konferencji jest przegląd XX-wiecznych dokonań slawistycznych, ich konfrontacja z badaniami współczesnymi i określenie ich wpływu na stan slawistyki współczesnej. Planowana konferencja ma ukazać, jak i do jakiego stopnia zmieniła się w zakresie problematyki i metodologii badań w ciągu minionego stulecia problematyka slawistyczna – czy analizowane współcześnie zagadnienia stanowią kontynuację, reinterpretację czy przeciwieństwo badanych obszarów i rozpatrywanych problemów przez Slawistów Krakowskich. Stanowi również próbę ukazania możliwości i ograniczeń współczesnych dyskursów teoretycznych w badaniach slawistycznych. Jednocześnie ma na celu wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy między slawistami z różnych ośrodków w kraju i za granicą.
Stąd też proponujemy szerokie spektrum tematyczne z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa, także na tle kulturowym. W zakresie językoznawstwa problematyka obejmie różne nurty i metodologie badawcze związane z ewolucją języka i teorią rozwoju językowego, łącząc opisy współczesnych tendencji rozwojowych z elementami opisów rozwoju historycznego, połączonego z badaniami historyczno-porównawczymi języków słowiańskich i indoeuropejskich. Natomiast w zakresie literaturoznawstwa proponujemy podjęcie problemów dotyczących tradycji i rozwoju slawistyki literaturoznawczej, a także rozważenie zagadnień związanych z koncepcjami teoretycznymi i metodologicznymi, obecnymi w humanistyce współczesnej, oraz możliwości wykorzystania nowszych ujęć z zakresu antropologii literatury i kulturowych teorii literatury w badaniach tekstów dawniejszych.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w naszej konferencji.